Tvornica u Hanoveru

Zeleno svjetlo za projekat LEILAC 2 hvatanja karbona u HeidelbergCementovoj tvornici u Hanoveru, Njemačka

  • Cilj je da postrojenje do 2025. hvata 20% emisije karbona cementare, što iznosi oko 100.000 tona CO2 godišnje.
  • Kako bi se smanjila upotreba fosilne energije za hvatanje karbona, u projektu će se također testirati korištenje alternativnih goriva i električne energije.

Projekat hvatanja karbona LEILAC 2 (Low Emission Intensity Lime and Cement) uspješno je prošao svoju prekretnicu za Odluku o finansijskom ulaganju, potvrđujući da projekat sada može ući u fazu implementacije. Zajedno sa australijskom tehnološkom kompanijom Calix i evropskim konzorcijem, HeidelbergCement će nastaviti sa izgradnjom demonstracijskog pogona integriranog u HeidelbergCementovu tvornicu u Hanoveru, u Njemačkoj. Instalacija će moći da uhvati 20% emisije CO2 cementare, što iznosi oko 100.000 tona CO2 godišnje.

„LEILAC 2 je jedan od nekoliko projekata hvatanja karbona koje trenutno provodimo u HeidelbergCementu,” kaže dr. Dominik von Achten, predsjednik Upravnog odbora: „Veoma smo zadovoljni što možemo podići ovu ključnu tehnologiju na industrijske razmjere u našoj tvornici u Hannoveru, u Njemačkoj. Lokacija je idealna za daljnju upotrebu i/ili transport uhvaćenog CO2 u skladište pod morem.” Cilj kompanije je da kroz nekoliko tekućih CCUS projekata do 2030. godine smanji CO2 do 10 miliona tona.

Kao dio prethodnog projekta LEILAC 1, u tvornici HeidelbergCementa Lixhe u Belgiji razvijena je pilot instalacija za hvatanje CO2 s kapacitetom hvatanja od 25.000 tona CO2 godišnje. LEILAC 2 u Hannoveru uključuje oko četiri puta veću instalaciju. Projekat sada ulazi u fazu glavnog projektiranja do 2022. godine, nakon čega slijedi nabavka i izgradnja samog postrojenja. Izgradnja se očekuje 2023., zavisno od razvoja situacije u narednim mjesecima. Opseg projekta za LEILAC 2 također uključuje temeljitu analizu potencijalnog odredišta uhvaćenog CO2, bilo u svrhu korištenja ili za sigurno geološko skladištenje pod morem.

Uz patentiranu tehnologiju LEILAC, CO2 koji se oslobađa tokom proizvodnje cementa može se uhvatiti u visoko čistom obliku putem odvojene struje otpadnog plina i koristiti u drugim procesima. Kako je potrebna minimalna dodatna energija i nisu potrebne hemikalije, to se događa na posebno isplativ način. Tehnologija se također može naknadno opremiti u modularnom obliku u bilo kojem opsegu i koristiti bilo koje gorivo ili izvor energije, uključujući biomasu, vodonik ili električnu energiju – pružajući rješenje 'otporno na buduće promjene'.

Phil Hodgson, generalni direktor Calixa i predsjednik Izvršnog odbora LEILAC-a: “Ova objava označava značajnu prekretnicu i dodatno pokazuje zamah koji se stvara oko LEILAC projekta. To je dokaz snažne saradnje koja se njeguje između partnera iz konzorcija, koji su svi zajedno radili kako bi postigli značajan napredak na ovom revolucionarnom projektu.”

O LEILAC-u

LEILAC konzorcij vodi LEILAC Grupa (pružatelj tehnologije Calix), a čine ga HeidelbergCement, CEMEX, Cimpor, IKN, Lhoist, Port of Rotterdam, BGR, RBINS-GSB, CERTH, POLIMI, LEAP i Engie. Podržavaju ga GCCA, GCCSI, CEMBUREAU, ECRA, Sveučilište Clausthal i EuLA. Projekt ima za cilj primijeniti i demonstrirati revolucionarnu tehnologiju koja će omogućiti evropskoj industriji cementa da značajno smanje karbonski otisak.

Za dodatne informacije posjetite www.project-leilac.eu.

O HeidelbergCementu

HeidelbergCement je jedan od najvećih svjetskih integriranih proizvođača građevinskih materijala i rješenja, s vodećim tržišnim pozicijama u agregatima, cementu i gotovim betonima. Više od 51.000 zaposlenika na gotovo 3.000 lokacija u više od 50 zemalja pruža dugoročne financijske rezultate kroz operativnu izvrsnost i otvorenost za promjene. U središtu djelovanja leži odgovornost za okoliš. Kao preteča na putu prema karbonskoj neutralnosti, HeidelbergCement izrađuje materije budućnosti.

Emina Dedić

Stručnjak za komunikacije i CSR

Heidelberg Materials Cement BiH d.d. Kakanj Selima ef. Merdanovića 146
72240 Kakanj
Bosna i Hercegovina