Zelena ekonomija u BiH

Sedmica održivog razvoja u Bosni i Hercegovini je održana od 4. do 8. oktobra 2021. godine  i služila je kao platforma za sastanke, konsultacije i diskusije za promociju Ciljeva održivog razvoja (SDG) u Bosni i Hercegovini.  Ovogodišnje izdanje Sedmice održivog razvoja imalo je za cilj podići svijest i uključiti ključnu publiku u rasprave o novim trendovima u upravljanju i lokalizacijom održivog razvoja, poticanjem dekarbonizacije, inovacijama i pametnim ekonomskim rastom, te na kraju doprinijeti stvaranju društva jednakih mogućnosti.

Ovaj događaj, koji organiziraju UNDP u BiH i Švedska ambasada u Sarajevu, ove godine je proširio svoj opseg uključujući i nadležne u javnom sektoru, tako da su dva događaja, koja su otvorila Sedmicu, imala za cilj pružanje podrške vlastima na lokalnom nivou u implementaciji nedavno usvojenog Okvira za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH. Događaji su organizirani sa savezima gradova i općina Federacije BiH i Republike Srpske koji su okupili više od 100 lokalnih gradonačelnika i predstavnika vlasti koji su razmijenili iskustva i elemente dobre prakse iz BiH i Italije.

„Izuzetno smo ponosni što smo imali priliku da podržimo i nastavimo podržavati ovaj proces, što smo imali mogućnost da osiguramo prostor za okupljanje svih aktera kada je riječ o saradnji sa Ujedinjenim nacijama i svim drugim agencijama u okviru naše porodice te osiguramo podršku u radu Vijeća praćenje realizacije Ciljeve održivog razvoja“, kazala je Steliana Nedera, rezidentna predstavnica Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u BiH.

Jedan od glavnih događaja Sedmice održivog razvoja bila je konferencija „Zelena ekonomija – ubrzanje poslovanja“ koja je okupila firme i finansijske institucije kako bi razgovarali o tome šta zelena tranzicija nosi za privatni sektor i produbili razumijevanje prednosti ulaganja u zelena rješenja. 

Predsjednik Vijeća stranih investitora u BiH i direktor TCK, Branimir Muidža, jedan od glavnih panelista na konferenciji, poručio je kako je cilj konferencije, a i odgovornih kompanija, ostvariti što bržu tranziciju prema zelenoj ekonomiji. “Moderan način življenja, moderne potrebe poslovanja, klimatske promjene i naučne spoznaje o efektima takvih promjena dovele su do toga da postoji potreba za što bržom transformacijom načina poslovanja i za što hitnijom tranzicijom u takozvano zeleno društvo i zelenu ekonomiju. To pitanje nije samo želja, to je isto tako i potreba, i okolnost kojoj se trebaju prilagoditi sve naše kompanije u BiH, jednako tako i naše društvo, kako bi u skladu sa prirodom ostvarili ono što želimo, a to je sklad i održivi razvoj”, rekao je Muidža.

Naglasio je kako tranzicija nema alternativu, jer živimo u vrlo dinamičnom i svijetu brzih promjena, i svako u svemu tome ima neki dio odgovornosti. “Mi kao kompanija svakog dana, u svakoj sekundi svoga rada stvaramo neku novu vrijednost i zaista smo ponosni na činjenicu da smo dobitnici priznanja UNDP-a dvije godine zaredom, a to neka bude putokaz ostalim kompanijama u BiH da sa puno ulaganja, odgovornim pristupom, investicijama, sa jasnom vizijom možemo ostvariti napredak”, smatra Muidža.

Istakao je, u tom kontekstu, da kompanije koje budu reagirale brzo, odlučno i odgovorno su kompanije koje će opstati na tržištu, dok one koje budu spore i neodlučne će jako teško pronaći mjesta u modernom poslovanju. “Želimo afirmirati vrijednosti zelene ekonomije. Mi imamo želju da zajedno kreiramo jednu bolju budućnost, odgovornije poslovanje u BiH, kako bi živjeli u skladu s prirodom i kako bi planetu ostavili u što boljoj situaciji našim generacijama koje dolaze”, zaključio je Muidža.

Učesnici konferencije diskutirali su o tome zašto zelena ekonomija ima smisla za poslovanje, pokretanje zelene ekonomije u Bosni i Hercegovini, te koji su to finansijski instrumenti za zelenu ekonomiju.

Kao i prethodnih godina, jedan vodeći događaj uvijek je posvećen akademskim krugovima i mladima. Ove godine podržano je privatno – javno partnerstvo između Sarajevske škole za nauku i tehnologiju (SSST) i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (EFSA), u saradnji sa drugim javnim univerzitetima u BiH koji su se fokusirali na događaj „Budućnost obrazovanja: Univerziteti 4.0“. U fokusu su bili mladi i studenti koji su vodili dijalog o novim pravcima i alatima koje obrazovanje treba prihvatiti za održivi život i rad.

Sedmica održivog razvoja okupila je progresivne kompanije koje dijele iste vrijednosti Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja. Dobitnici Nagrade za biznis lidere održivog razvoja od 2019. do 2021. godine već su pokazali svoju predanost stvaranju kvalitetnih radnih mjesta, nultoj toleranciji na korupciju i smanjenom utjecaju na okoliš. Ponovno su potvrdili tu opredijeljenost potpisivanjem Deklaracije za održivi razvoj, kao primjer koji će slijediti i drugi, nadajući se da će rezultirati zdravijim, konkurentnijim i zelenijim privatnim sektorom u BiH.

Sedmicu održivog razvoja u Bosni i Hercegovini podržao je projekat “Podrška pripreme za implementaciju Ciljeva održivog razvoja (SDGs) i angažiranje privatnog sektora”, koji finansira Švedska, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

Emina Dedić

Stručnjak za komunikacije i CSR

Heidelberg Materials Cement BiH d.d. Kakanj Selima ef. Merdanovića 146
72240 Kakanj
Bosna i Hercegovina